Diz Değişim Cerrahisi - Ota Jinemed Hastanesi | Tüp Bebek Merkezi

Diz Değişim Cerrahisi

Diz Değişim Cerrahisi Diz artroplastisi veya diz protez cerrahisi olarak da bilinen modern bir tedavi yöntemidir. Eklem kıkırdağında meydana gelen yıpranma, aşınma veya hastalık nedeniyle hasarlanma sonucu (kireçlenme) ortaya çıkan ağrı ve hareket kısıtlılığını gidermek için diz ekleminin metal ve plastik yüzeylerle değiştirilmesidir.Diz Değişim Cerrahisi Tıbbi terim olarak Artroplasti; ‘eklemin cerrahi olarak tedavi edilmesi’ anlamına gelir. Modern tıptaki ilerlemeler ve kullanılan protez kalitesindeki gelişmelerle birlikte uzun yıllardır rutin ve sık uygulanan bir cerrahi tedavi haline gelmiştir. Hastaların % 90’indan fazlasında başarıyla sonuçlanan yüz güldürücü bir yöntemdir.

Kimlere Uygulanır?

÷ Osteoartrit ( Kireçlenme):
– Diz eklemindeki kıkırdakların aşırı yük altında kalarak yıpranması ve hasar görmesi sonucu meydana gelir.
-Kıkırdak kaybı nedeniyle alttaki kemik dokuların birbirine sürtünmesi sonucu ciddi ağrı ve hareket kısıtlılığı ortaya çıkar. Buna bağlı eklem sıvısı yapımı artarak dizde şişlik oluşturabilir.
Risk faktörleri;
-İleri Yaş: Hastaların büyük çoğunluğu 50 yaş ve üzerindedir. Ancak daha genç hastalarda da ortaya çıkabilir.
-Obezite: Aşırı kilo
-Diz çevresi deformiteler, yapısal bozukluklar
-Eklem kıkırdak bozuklukları( ilaçlara bağlı, vs.)

÷ Romatizmal Hastalıklara Bağlı Artrit (Kireçlenme):
-Enflamatuar artrit (iltihaplı eklem tutulumu) olarak da bilinen romatizmal hastalıklarda, insan vücudunun kendi eklem içi hücre ve dokularına karşı oluşturduğu reaksiyon sonucu kıkırdak hasarlanması ve aşınması.
-Eklem sıvısını üreten dokularda kalınlaşma meydana gelir ve genellikle belirgin şişlik, kıkırdak hasarına bağlı şiddetli ağrı, ısı artışı ve ciddi fonksiyon kaybı ortaya çıkar.

÷Travma Sonrası Artrit (Kireçlenme):
-Dizde bağ ve menisküs yaralanması -Eklem içi kırık veya çıkık gibi ciddi yaralanmalar
-Kireçlenme derecesine göre ciddi ağrı ve fonksiyon kaybına neden olur.

Diz Değişim Cerrahisi Ne Zaman Uygulanır?

-Ciddi düzeyde diz ağrısı ve hareket kısıtlılığı: (Günlük aktivitelerde kısıtlanma, yürüme mesafesinde azalma, merdiven inip çıkmada zorlanma, oturup kalkmada zorlanma gibi durumlar.)
-Orta düzeyde devamlı ağrı varlığı:
(Tüm güne yayılan, istirahat halinde ve uykuda devam eden ağrı hali)
-Uygulanan cerrahi dışı tedavilere yanıt alınamaması: ( Ağrı kesici ve Antienflamatuar-şişlik ve ödem giderici- ilaçlara rağmen ağrının geçmemesi, aşırı ilaç kullanımına bağlı yan etkilerin ortaya çıkması, uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyondan fayda sağlanamaması, eklem içi uygulanan rahatlatıcı tedavilerin ağrıyı geçirmemesi).

Diz Değişim Cerrahisi’ne Hazırlık:

-Büyük bir cerrahi girişim olduğu için, hastalar işlem öncesi olası riskler açısından birtakım tetkiklerden geçirilirler.
-Genellikle hazırlıklar 1 hafta öncesinden başlatılır.
– Görüntüleme yöntemleri
– Kan testleri
– Olası enfeksiyon odaklarının araştırılması
-Genel durumla ilgili olası riskler açısından diğer tıbbi branşlarla konsültasyon
-Uygun anestezi(narkoz) tipinin -genel veya lokal- uygulanması için anestezi doktoru tarafından değerlendirilme ve bilgilendirilme gibi işlemler sırasıyla yapılarak hastada olası tüm risklere karşı tedbir alınır ve hazırlıklar tamamlanır.

Cerrahi Uygulama:

-Ameliyat hazırlıkları tamamlandıktan sonra genellikle ameliyat sabahında hastanın yatışı yapılır
-Olası riskler açısından hasta tekrar bilgilendirildikten sonra hastanın onayı alınarak ve ön hazırlıklar tamamlanarak hasta ameliyathaneye alınır
-Anestezi(narkoz) tipi genellikle daha önceden belirlenen hastaya gerekli anestezi işlemi tamamlandıktan sonra, saha hazırlığı yapılarak cerrahi işlem başlatılır
– Cerrahinin kendisi ortalama 1-2 saat sürmektedir
– İşlem esnasında eklem açılarak eklemi oluşturan 2 veya 3 kemikteki (femur-tibia-patella) aşınmış olan tüm kıkırdak yüzeyler düzgün dizilim ve açılarda kesilerek çıkarılır.
– Çıkarılan alt ve üst kemikteki eklem yüzeylerine bağ dengesi oluşturacak şekilde metal implantlar (protez) yerleştirilir.
– Metal yüzeyler arasına sürtünmeye bağlı aşınma olmaması için plastik ara madde (polietilen) yerleştirilir.
– Olası kanamanın eklem içinde birikmemesi için, vakumlayıcı ince hortum(dren) ekleme yerleştirildikten sonra açılan tüm katlar usulüne uygun kapatılarak, kesi bölgesi steril pansumanla örtülür ve işlem sonlandırılır.
– Hasta anestezi(narkoz) doktoru tarafından uyandırıldıktan sonra, kendine gelmesi için bir süre derlenme odasında tutularak, kattaki yatağına alınır.

Ameliyat Sonrası:

-Hasta yatağına alındıktan sonra ağrısını gidermek için kuvvetli ağrı kesiciler verilir ve ağrı giderici pompayla desteklenir
-İlk 24 saat enfeksiyonu önlemek açısından antibiotik uygulanır
– Genellikle sızıntı şeklinde kanamalara bağlı kan değerlerinde düşme meydana gelebilir. Gerekli görüldüğü takdirde kan takviyesi yapılır.
– 24 saat sonra genellikle dren çekilerek hasta oturtulur ve mümkünse destek yardımıyla yürütülür
-Pasif hareket makinesine bağlanarak yardımlı hareket açıklığı egzersizlerine başlanır
-Genellikle 2-3. günde destek yardımlı yürüyerek tuvalet ihtiyacını görür hale gelir.
-Yara bölgesinde herhangi bir sızıntı, akıntı olmaması, hastanın destek yardımıyla yürüyebilir hale gelmesi durumunda 3-4. günlerde hasta taburcu edilir.

Taburculuk Sonrası:

– 2-3 günde 1 yara bakımı yapılır
– 15-20. Günlerde dikişler alınır. Bu süre zarfında ameliyat bölgesi ıslatılmamalıdır
– Fizik tedavi ve rehabilitasyon genellikle gerekmektedir
– Kendi vücut ağırlığını taşır hale gelene kadar koltuk değneği ya da yürüteç kullanılmalıdır
– Genellikle 6. Haftada hasta günlük aktivitelerini yapar hale gelir
– Ortalama toparlanma periyodu 3 ay kadar sürmektedir.
-Hafif ağrı ve şişlikler 6 aya kadar aralıklarla devam edebilir

 

Op. Dr. Hasan Doğruloğlu

SAYFA BAŞI