Obezite Cerrahisi - Ota Jinemed Hastanesi | Tüp Bebek Merkezi

Obezite Cerrahisi

OBEZİTE

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi” olarak tanımlanmaktadır. Obezitenin değerlendirme ölçütü olarak da kg cinsinden vücut ağırlığının, metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle bulunan “Vücut Kitle İndeksi (VKİ)” ya da yaygın olarak ingilizce adıyla kullanılan “Body Mass Index (BMI)” kullanılır. VKİ basitçe vücuttaki yağ birikme alanlarının cinsiyete göre değişen oranları veya yağ dağılım oranlarını ölçmese de kolay, ucuz ve güvenilir olması nedenli tüm dünya’da yaygın olarak kullanılan bir obezite değerlendirme skalasıdır.Obezite Cerrahisi

OBEZİTENİN TEDAVİSİ NEDİR?

Obezite ile mücadelede yaşam şekli değişiklikleri; yani yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi, sedanter yaşamdan uzaklaşılması, fiziksel aktivitelerin arttırılması çok önemli yer tutmaktadır. Ancak obezite rahatsızlığında bu tip değişkliklerin de yeterli olamayacağı ve bazı girişimsel tedavi yöntemlerinin gerekebileceği büyük bir hasta grubu vardır.

OBEZİTENİN TEDAVİSİNDE GİRİŞİMSEL YÖNTEMLER

Obezitenin girişimsel tedavilerinde cerrahi olan ve olmayan yöntemler bulunur. Her iki yöntem için de ortak olan profesyonel diyet düzenlemesi vazgeçilmezdir, özellikle de cerrahi olmayan yöntemlerde bu daha da öne çıkmaktadır.

Cerrahi olmayan yöntemlerden mideya balon yerleştirilmesi ilk sırayı almaktadır. Mide balonu yumuşak silikon ve içi sıvı veya hava ile doldurulabilen bir materyaldir. Mide balonu açlığın kısmen azalması, daha az yemek yemeyi sağlayarak ve kişisel anlamda beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ile kilo verilmesini sağlamaktadır. Başarılı şekilde uygulanmış bir yöntem ve hastanın bu konudaki uygun yaşam değişiklikleri ile ortalama 7-25 kg arasında bir kilo kaybı sağlanabilmektedir.

OBEZİTE CERRAHİSİ TEDAVİSİ

Obezite Cerrahisi uzun yıllardır kullanılan kalıcı ve uygun kilo verme yöntemidir. Başlarda daha kompleks yöntemlerle uygulanırken daha sonraları bu alanda daha kolay uygulanabilir, düşük komplikasyon oranlarına sahip yöntemlerle beraber uygulama sıklığı artmıştır. Türkiye’de son 10 yıla yayılmış bir süreçte birbiri ardına gelen cerrahi jenerasyonları tarafından uygulamaya koyulmuştur. Bu dönemde sıklıkla kullanılan iki yöntem Sleeve gastrektomi yani tüp mide ameliyatı ve bypasslar yani mide ve barsaklar arasında yeni yolların oluşturulduğu ameliyat türleridir.

TÜP MİDE AMELİYATI NEDİR?

Halk arasında tüp mide ameliyatı olarak bilinen Sleeve gastrektomi laparoskopik yani kapalı yöntemle midenin özel bazı cerrahi aletlerle belirli bir kısmının kesilip dışarı alınması ve geride tüp şeklinde bir mide bırakılması ameliyatıdır. Bu ameliyat sonrasında meydana gelen kısıtlayıcı ve hormonal mekanizmalar ile uygun ve kalıcı şekilde zayıflama meydana gelir.

KİMLER TÜP MİDE AMELİYATI OLABİLİR?

Profesyonel diyet denemelerine ragmen kilo veremeyen, klinik değerlendirmelere göre uygun olan vakalar
Vücut kitle indexi 40’dan büyük olanlar
Vücut kitle indexi 35’den büyük olan ve yandaş hastalık sahibi olanlar ( hipertansiyon, şeker hastalığı, v.b)

SAYFA BAŞI