Digital X-Ray

 

Digital Röntgen

Direkt grafiler
Akciğer Grafisi
Telekardiyografi
Üriner sistem ve Batın Grafileri
Extremite (kemik) Grafileri
Vertebra Grafileri
Kranium Grafileri

İlaçlı Grafiler

IVP ( İntravenöz Pyelografi-İlaçlı Böbrek Grafisi)
İntravenöz pyelografi (İVP) x-ışınları kullanılarak yapılan bir röntgen incelemesidir.
Direk karin grafisi çekildikten sonra damar yolu ile x-ışın boyası( opak madde) verilerek verilen ilacin böbreklerden idrar yollarina geçisi sirasinda aralikli filmler çekilerek yapilan radyolojik tetkiktir. En büyük avantaji, hem idrar yollarinin anatomisini göstermesi ?
Hastaya verilen x-ışın boyası( opak madde) kan dolaşımına karışır, böbreklerde toplanır ve böbrek ve idrar yollarının film üzerinde görünmesini sağlanır.

HSG ( Histerosalpingografi-İlaçlı Rahim Grafisi)
Histerosalpingografi (HSG), x-ışınları kullanılarak yapılan bir röntgen incelemesidir. Burada serviksten (rahim ağzından) geçen silindirik bir kateter yardımıyla uterus içine yağlı bir x-ışını boyası (opak madde) verilmektedir.

X-ışınlarına duyarlı bu boyanın yayılım şekli değerlendirilerek uterus (rahim) boşluğu, olası polipler, myomlar ya da rahim içinde düzensizlik yaratabilecek benzer tümoral kitlelerin varlığı yönünden araştırılacaktır.

Ayrıca boyanın tüpler içinde ilerleyişi ve karın içine yayılışı sonrasında da tüplerin herhangi birinde kısmi ya da total bir tıkanıklık olup olmadığı anlaşılabilir. HSG, infertilite (kısırlık) araştırmalarında sıklıkla rutin olarak uygulanan bir yöntemdir.

If you want to hear from us, please write your email address and subscribe.
Telefon İle Arayın WhatsApp Communication Line