Karın Germe (ABDOMİNOPLASTİ)

 

Abdominoplasti adı verilen karın germe estetiği; karın ön duvarı bölgesindeki sarkma ve deformasyonları gidermek üzere yapılan bir ameliyattır. Aşırı kilo alıp verme, doğum sonrası, karın kaslarının gebelik nedeniyle veya yapısal olarak birbirinden ayrılması, yaşlanmaya bağlı karın kasları ve derisinin elastikiyetinin bozularak deformasyona uğraması ve aşırı yağlanma sonucunda, karın duvarını oluşturan yapılarda gevşeklik, deride çatlaklar ve sarkmalar meydana gelmektedir. Kişinin görünümünü bozan bu deformasyonlar karın germe estetiği ile giderilmekte ve hemen ardından karın bölgesinde son derece çarpıcı bir düzelme sağlanabilmektedir.

Abdominoplasti ameliyatında karın ön duvarında sarkan ve sıklıkla çatlaklar ile komplike olmuş deri ve deri altı yağ dokusu kesilerek çıkarılırken, bel kısmına uygulanan liposuction yani yağ alma işlemi ve karın ön duvarı kaslarına uygulanan plikasyon yani kasları sıkılaştırma işlemi sonucunda; düz bir karın duvarı ve ince bir bel kavisi elde edilebilmektedir.

Abdominoplasti ameliyatının çeşitleri var mıdır?
Evet. Karın germe ameliyatında, karın derisinin sarkıklık derecesi, varsa çatlakların miktarı ve yerleşimi ve karın kaslarındaki gevşeklik derecesine göre tam karın germe veya mini karın germe işlemi planlanmaktadır.
Basitçe tam karın germe ameliyatında göbek deliğinin yeri değiştirilerek yeni göbek deliği oluşturulurken, mini karın germe işleminde sadece göbek altındaki sarkık deri kısmı uzaklaştırılır, göbek deliğinin yeri değiştirilmez ve işlem liposuction ile desteklenir.

Karın germe estetiğinde yeni yöntemler nelerdir?
Karın germe estetiğinde, daha ince bir bel kavisi oluşturabilmek amaçlı, işleme lazer ile cilt sıkılaştırma metodları eklenmiştir. Özellikle mini abdominoplasti yapılan kimselerde lazer destekli vücut şekillendirme prosedürleri başarılı sonuçlar vermektedir. Karın derisinde ileri derecede sarkıklık ve çatlak olmayan kişilerde ise, daha gergin bir karın görünümü elde edebilmek amaçlı endoskopik (kapalı) yöntemlerle karın ön duvarı kaslarına plikasyon işlemi de uygulanabilir. Böylelikle karın ön duvarındaki bombe görünüm düzeltilir, düz ve çarpıcı bir karın görünümü elde edilmiş olur.

Herkes karın germe ameliyatı yaptırabilir mi?
Karın germe ( abdominoplasti ) planlanırken istenilen sonucun elde edilebilmesi için; karın derisinin elastikiyeti, derideki sarkıklığın miktarı, çatlak olup olmadığı ve karın kaslarındaki ayrılmanın derecesi gibi bazı kriterlere dikkat etmek gerekmektedir. Kişinin bu özelliklerine bakılarak karında yapılacak germe miktarına karar verilir.

Karın germe estetiği kimler için uygundur?
Karın germe ( abdominoplasti ) ameliyatı planlanan bir kişinin bir miktar kilo vermiş olması tercih edilmektedir. İdeal kilosunda veya ideal kilosuna en yakın haliyle, karındaki sarkma ve deformasyondan şikayetçi kişilerde başarı oranı artmakta; karın istenilen gerginliğe kavuşturulabilmektedir. Aşırı kilolu kişilerde karın derisi kalınlığı da fazla olduğundan germe işlemi istenildiği kadar yapılamayabilir.

Oluşacak ameliyat izleri nasıldır?
Ameliyatınız planlanırken, nihayi izlerinizde belli olacaktır. Sezaryan izi seviyesinde başlayan ve her iki tarafta bele doğru uzanan izleriniz olacaktır. İzlerin uzunluğu kişinin deformasyon derecesi ile doğru orantılı olarak artacaktır. Ancak, her ne olursa olsun, bu izler daima iç çamaşırınızın veya bikininizin içinde kalacak şekilde dizayn edilir.

Ameliyat izleri kalıcı mıdır?
Evet. Kalıcı, ancak çamaşırınızın içinde olacak şekilde ince çizgi şeklinde izleriniz kalacaktır. Kişinin yara iyileşme özelliklerine bağlı olarak kalacak izler, ilk 3 ay pembe mor renkte görünüp, 6. Aydan sonra solmaya başlayacak, 1 yılda ten renginizle eşit renkte, çizgi şeklinde bir skar halini alacaktır. Nadiren de olsa kişisel yara iyileşme problemlerine bağlı olarak izlerde kabarma meydana gelebilir. Bunlar da silikon jel ve silikon şeritler yardımıyla azaltılabilir.

Karın germe ameliyatı öncesinde hazırlık
Ameliyat öncesi hazırlık için size yeme, içme, sigara içme, bazı ilaç ve vitaminlerin alınması veya alınmaması gibi noktaları içeren bazı özel önerilerde bulunulacaktır. Ameliyattan en az 1 hafta öncesinde E vitamini, asprin ve bitki çayları gibi kanı sulandıran tipteki ilaç ve besinlerden uzak durmalısınız. Aynı zamanda kullandığınız her ilacı doktorunuza iletmeli, varsa doğum kontrol hapları gibi hormon preparatlarını da doktor kontrolünde bırakmalısınız. Eğer sigara içiyorsanız, ameliyat öncesi en az 2 hafta ve ameliyat sonrası en az 2 hafta sigara içmemelisiniz. Sigara içilmesi, yara iyileşme problemleri yaratacağından, izlerde kalıcı sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca yine ameliyat öncesinde vücut direncini düşürmesi yönünden yıpratıcı yoğunlukta diyet programı uygulamamalısınız, aşırı diyet iyileşme potansiyelini de azaltabilir. Ameliyat döneminde soğuk algınlığı veya herhangi bir enfeksiyon varlığında ameliyat ertelenebilir. Ameliyat öncesinde bol posalı gıdalar yemenizde ve 1 gün öncesinde gaita yumuşatıcı ilaçlar almanızda fayda olacaktır. Zira bu yaklaşım, ameliyat sonrası kabızlık ve gaz problemleri yaşamanızı engelleyecek ve daha rahat bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır. Hazırlık yaparken, ameliyat sonrası sizi eve götürecek ve gerekirse size birkaç gün yardım edecek birisini ayarlamanızda da fayda olacaktır.

Uygulanacak anestezi tekniği ve hastanede kalış süresi nedir?
Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılan, 2-4 saat kadar sürebilen bir ameliyattır. Ancak mini abdominoplasti planlanan durumlarda, kişinin tercihi ve anestezi uzmanının uygunluk vermesi doğrultusunda epidural anestezi ile de işlem gerçekleşebilir. Ameliyattan sonra 1-2 gece arasında hastanede kalmanız yeterlidir. Ameliyat sonrasında karında toplanabilecek fazla sıvıyı boşaltmak için yara bölgesine geçici bir ince tüp yerleştirilebilir. Dren adı verilen bu tüpler ameliyat sonrası 1. Veya 2. Günde, biriken sıvının miktarının azalmasıyla birlikte çekilir.

Ameliyattan sonra dikkat etmeniz gereken konular nelerdir?
Ameliyattan çıktığınız andan itibaren mayo şeklinde bir korse giymiş olacaksınız. Korse, dışarıdan sağladığı basınçla aşırı ödem birikimini engellemeye yardımcı olacaktır. Yaklaşık 1 hafta boyunca korsenizi hiç çıkarmadan, 1 hafta sonra 3 hafta boyunca gündüzleri takmak şeklinde kullanabilirsiniz. Ameliyattan sonra 8. Saatte hemşire yardımıyla mobilizasyonunuz yani yürümeye başlamanız sağlanır. Yürüme ve hareket etme konusunda ne kadar çok çaba gösterirseniz o kadar hızlı bir toparlanma ve iyileşme süreci yaşarsınız. Yürüme pozisyonunuz ilk 5-7 gün hafif öne eğik vaziyette olmalıdır. Bu pozisyon karnınızdaki gerginliği azaltacak, daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Aynı şekilde yatarken başın bir miktar dik olması ve dizlerin altına destek konularak V pozisyonunda yatmanız dikiş hattında gerginlik olmasını engelleyecektir. 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde vücut adaptasyon sürecini tamamlayarak, rahat ve normal hareket etmenizde bir engel kalmayacaktır. Günlük hayata dönüş süreciniz, kişisel özelliklere de bağlı olmakla birlikte 10-15 günü bulabilir.Ameliyattan sonraki 3. Günde banyo veya duş yapabilirsiniz. Ameliyattan 3 hafta kadar sonra hafif egzersizlere başlamakla birlikte; 6. Haftada spor faaliyetlerinize dönebilirsiniz.

Doğum sonrası ne zaman karın germe yapılabilir?
Doğumdan en az 9 ay sonra karın estetiği girşimi yapılabilir. Zaten doğum sonrası kadın vücudunun 9-12 ay süren fizyolojik bir toparlanma süreci olacaktır. İdeali, bu sürecin tamamlanmasıyla birlikte, geride kalmış olan deformasyonlara müdahalede bulunmaktır.

Karın germe ameliyatından sonra hamile kalabilir miyim?
Karın Germe ameliyatında, karın ön duvarı kaslarına onarım yapıldığı için, en az 1-1,5 yıl sonra gebelik planlanabilir. Ancak karın duvarının gebeliğe bağlı değişikliklerden etkilenmesi göz önünde bulundurulursa, tekrar deformasyon olması söz konusu olabilir.

Bizden haber almak isterseniz lütfen email adresinizi yazın ve abone olun.
Telefon İle Arayın WhatsApp İletişim Hattı