Yüz Germe

 

Dolgun yanaklar, belirgin elmacık kemikleri, diri ve canlı bakışlar; işte bunlar gençlik ve sağlık belirtilerinin en başta gelenleridir. Bizi yorgun ve yaşlı gösteren, aslında sarkmış ve torbalanmış göz kapakları, oluğa dönüşmüş yanak çizgileridir, hacim kaybederek çökmüş elmacık bölgeleridir.

Endoskopik yüz germe, yani orta yüz gençleştirme ameliyatı, tüm bu etkileri geri kazanmanız için yapılan bir güzelleştirme cerrahisidir.

Tanım: Endoskopik (kamera yardımı ile saçlı deride yapılan mini kesilerden girilerek) yöntemle alın, kaş, şakak, ortayüz, ağız köşesi bölgesi yüz kas ve dokularının doğal yerlerine yerleştirilmesi ve sıkılaştırılması işlemidir. Beraberinde göz kapağı estetiği ve/veya yağ enjeksyonu yapılabilir.

Sonuçların Kalıcılığı: Uzun süreli. Geriye dönülen yaştan itibaren yaşlanılır.(Size yapıldığında ikizinize yapılmasa, ikizinize göre 7–10 yıl arasında daha genç gösterirsiniz) Ancak yaşlanmanın ve yerçekiminin etkisi süreceğinden, yıllar sonra başka bir cerrahi daha arzu edilebilir.

Endoskopik Orta Yüz Germe Ameliyatı

Endoskopik orta yüz germe, 1–2 cm.lik kesilerden, ince uzun kanüllerle ve kamera ile gerçekleştirilen yüz germe tekniğidir. Endoskopik orta yüz germede uzun kesilere gerek yoktur ve alın gerilebilir, kaş kaldırılabilir, alında ve iki kaş arasında kırışıklıklara yol açan kaslar serbestleştirilebilir.(böylece kalıcı botox etkisi sağlanır),yanak ağı yukarı alınabilir (böylece elmacık kemikleri üzerinde dolgunluk sağlanır), göz kenarları hafifçe yukarıya alınabilir(badem göz görüntüsü verilebilir).

Endoskopik orta yüz germe ile birlikte, klasik açık yüz germe de yapılabilir. Ameliyatın süresi buna paralel olarak artar. Endoskopik orta yüz germe ve klasik açık yüz germe aynı anda yapıldığında hem alın, hem orta yüz hem de yanakların alt kısmı ile boyuna gerdirme yapılmış olur. Endoskopik orta yüz germe, genel anestezi altında ameliyathane şartlarında yapılır ve 2-3 saat sürer. Kesiler zigzaglı oldukları, kısa oldukları ve saçlı deri içinde kaldıkları için belirgin olmazlar. Endoskopik orta yüz germe ameliyatında çok az cilt çıkarılır ya da hiç çıkarılmaz. Yanak dokusunun tam olarak asılabilmesi için bazen ağız içinden de sağlı sollu olarak, 1 cm.lik kesiler yapılması gerekir.

Endoskopik orta yüz germede yapılan iş, yüzün üst ve orta kısım dokularını yukarı alıp, dikişlerle yukarıda yeni yerlerine tespit etmektir. Bu işlem, yüz germe olarak anılsa da cildi germeden ziyade, aşağı doğru yer değiştirmiş yanak yağ dokusunu, elmacık kemik üzerinde olması gerekirken aşağı kaymış yumuşak dokuları, düşmüş olan kaşları yukarı yani doğal yerlerine almaktadır. Yanak yağ dokusu yukarı alındığında alt gözkapaklarında da bir yığılma olmaktadır; bu sebeple bu hastalarda genellikle yüz germeyi takiben alt gözkapağı estetiği de yapılır. Bu sayede yüze diri, gergin bir görüntü sağlanmış olur. Bu ameliyatın etkisini en belirgin şekilde, ameliyat olmuş ve ameliyatın üzerinden belli bir zaman geçmiş, yani şekillenmesi ve oturması tamamlanmış, birisini görerek anlayabilirsiniz. Bazı vakalarda (kaşlar çok düşükse) kaşları kaldırmak için teknik gereği saçlı deri içinde kalacak şekilde cerrahi vida kullanmak gerekebilir. Vida kullanılmışsa saçınızın arasında elinize gelir; vidalar bir ay sonunda alınmaktadır. Vidaların alınması acısızdır ve anestezi gerektirmez.

Ameliyat sonunda hemen ayağa kalkabilirsiniz. Yüzünüzdeki bandajlar 1 hafta sonunda alınır ve makyaj yaparak sosyal hayata dönebilirsiniz. Bu ameliyatın sonucunu tam görebilmek için 2–3 ay geçmesi gerekir. Göz kapaklarındaki oluşan hafif morluklar bu süre sonunda tamamen geçer, yüz dokusunun iyileşmesi ile dokular tam olarak son halini alır.

Bizden haber almak isterseniz lütfen email adresinizi yazın ve abone olun.
Telefon İle Arayın WhatsApp İletişim Hattı