Göbek Fıtığı

 

Göbek Fıtığı Nedir?

Göbek Fıtığı, göbek deliğinin içerisinde ya da dış kısmında meydana gelen belirgin şişliktir. Bu şişlik bazen bir nohut tanesi kadar iken bazen bir portakal kadar büyüme gösterebilir. Göbek fıtıkları gebelik döneminde oluşabileceği gibi daha sonraki süreçte de meydana gelebilmektedir. Bazı gebeliklerde göbek fıtığının doğumun ardından kaybolduğu gözlemlenmiştir.

Göbek fıtığı nasıl oluşur?

Göbek fıtığının oluşumu kendini normalde içe doğru olan göbek deliğinin dışa doğru şişmesi ile belli eder. Göbek fıtığının meydana geldiği alan bir açıklık bölgesidir. Fıtığın oluştuğu bölge, bebek anne karnındayken anneyle bebek arasında kan akımı görevi üstlenen kordonun bebek karın duvarına girdiği bölgedir. Dışarıdan baktığınızda göbekte bir şişlik görürsünüz.

Göbek fıtığının belirtileri nelerdir?

Göbek fıtığında bilinen en bariz şey, oluşan şişliktir. Şişliğin dışında göbek deliğinde şekil bozukluğu da meydana gelebilmektedir.

Göbek fıtığının nedenleri nelerdir?

Fıtık, bebeklerde göbek bağının kesilmesinin ardından bağın tamamen kapanmaması sonucu oluşabilir. Ancak tabii ki bebekler dışında aşırı kilo, karında su birikimi yaşanması, hamilelik vb. nedenler ile fıtık hastalığı yaşanabilmektedir. Bu hastalık daha çok kadınlarda görülmektedir. Bundaki etken ise gebelik sürecinde yaşanan göbek fıtıklarıdır.  Göbek fıtığı ağrı yapar mı? Sorusu merak edilen diğer bir önemli sorudur. Göbek fıtığı belirtileri içinde ağrı hissi mevcuttur. Ağrı, fıtık sıkıştığında hissedilmektedir. Öksürme ve ıkınma gibi durumlarda fıtığın sıkışma oranına göre ağrı hissedilebilir.

Göbek Fıtığı Tedavisi

Göbek fıtığı tedavisi çin (hastalığın kendisinin geçmesi dışında) fıtık ameliyatı ile kolayca iyileşme sağlanabilir.  Ameliyat ile kişi kısa sürede kolayca günlük yaşamına devam edebilir. Göbek fıtığının ameliyatında yama yöntemi ile etkin sonuçlar elde edilir. Bazı küçük fıtık hastalıkları durumlarında yama işlemi uygulanmaz. Ancak yama yöntemi ile yapılan göbek fıtığı ameliyatları tekrar etme noktasında daha büyük koruyuculuk oranına sahiptir. Göbek fıtığının ameliyatı sonrası, ağır kaldırmamaya özen gösterilmelidir. Günlük beslenme düzenine devam edilebilirken hekimin verdiği oranı aşmadan ağrı kesici alınabilir. Ameliyatın sonrasındaki 2 günde bol bol su tüketimine özen gösterilmelidir.

Bizden haber almak isterseniz lütfen email adresinizi yazın ve abone olun.
Telefon İle Arayın WhatsApp İletişim Hattı