Reflü Merkezi

 

Reflü Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Reflü Nedir?

Reflü, dünyada ve ülkemizde insanların en sık şikayet ettiği hastalıklardan biridir. Halk arasında mide reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı (GÖRH), genel anlamıyla mide asidinin ve besinlerin yemek borusuna geri kaçması olaraktanımlanabilir.

Mide içeriğinin patolojik şekilde mideden yemek borusuna doğru geri gitmesine reflü denir. Reflü rahatsızlığı olan hastalar genellikle göğüs kafesinin arkasında yanma şikayetinde bulunur. Bunun yanında bazen ağza gıdaların ve acı suyun geldiği de söylenmektedir. Reflü şikayetleri genellikle yemeklerden sonra kendini gösterir.

Reflü Tanısı

Reflü hastalığı değişik organlardan kaynaklanan yakınmalar gösterir. Başka hastalıklarla hep karıştığı için, hastayı iyi dinlemek, anlattıklarını doğru yorumlamak ve reflüyü ayırıcı tanılar içinde unutmamak gerekir. Reflü hastalığının çok önemli iki bulgusu; mide ve göğüs kemiği arkasında yanma hissi ile ağıza acı su gelmesidir. Bunlardan birinin dile getirilmesi halinde hastanın reflüsü olduğu anlaşılır. Ancak hastaların çoğunda bu yakınmalar yerine atipik bulguların ön planda olması, kesin ve ayırıcı tanı için ileri tetkikleri gerekli kılar.

Ayırıcı Tanı

Reflü hastalığı gastrit, ülser, safra kesesi hastalıkları, farenjit, sinüzit, astım, alerji, akciğer hastalıkları ve kalp hastalıkları ile kolayca karışabilir. Bazen de astımı, akciğer hastalığı veya farenjiti olan kişinin hastalığını tetikleyebilir veya tedavisini zorlaştırabilir. Kesin tanının konması bu nedenle ilgili merkezler dışında zor olabilir. Halbuki, kronik bir hastalık olan reflüde kesin tanı çok önemlidir. O nedenle “GERÇEKTEN REFLÜ HASTALIĞINIZ VAR MI ?” sorusu başlangıç için iyi bir noktadır. Özellikle kronik reflü hastalığı olup da, ömür boyu diyet/ilaç ile ameliyat arasında karar vermek durumunda kalmadan önce mutlaka pH metre tetkikini yaptırmak ve yakınmaların reflüden kaynaklandığından emin olmak gerekir.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü mide rahatsızlıkları arasında en sık karşılaşılan ve genellikle yemeklerden sonra ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Özellikle baharatlı, yağlı gıdaların tüketiminden, alkol veya taze sıkılmış meyve sularının tüketiminden sonra ortaya çıkar. Mideden boğaza doğru yayılan bir yanma ve ekşime hissi gösterir. Bununla birlikte geğirme, ses kısıklığı, yutkunmada güçlük, boğazda gıcık hissi, ağız kokusu, geçmeyen öksürük, hıçkırık, bulantı, kusma gibi belirtileri de bulunmaktadır.

reflü hastalığı nedir, reflü belirtileri

Reflü Neden Olur?

Reflü rahatsızlığının en önemli sebebi yemek borusunun uzun süre, mide asidik içeriği ile temas etmesidir. Mide asidik içeriği yemek borusu ile uzun süre temas etmesi ile hasar oluşur bu da midede yanma hissi yaratır.  Yemek borusunun alt kısmında alt özefagus sfinkteri denilen kastan oluşan kapak benzeri bir yapı bulunur. Bu yapı asidin yemek borusuna geri gitmesini önler ve midenin içinde kalmasını sağlar. Sfinkter kapağının gevşemesi ise reflüye sebep olur.

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflü belirtilerinden şikayetçi olarak gelen hastaya tanı koymak için endoskopi, pH ölçümü, kontrastlı grafiler, manometrik çalışmalar yapılır.

Reflü tedavisinde en önemli kıstas yaşam tarzında değişikliğe gitmektir. Pek çok insan, yeme içme gibi günlük alışkanlıklarında değişikliklere giderek ve bunun yanında doktorun verdiği ilaçları kullanarak reflüyü kontrol altına alabilir, ancak bazı hastalarda ise cerrahi müdahale de gerektirebilir.  Bu sebeple hasta, yediklerine dikkat etmeli, fazla kilolarından kurtulmalı, sigarayı bırakmalı, aşırı baharatlı, domatesli, soğan ve sarımsaklı besinlerden, çikolatadan, alkol ve çikolatadan uzak durmalıdır.

Reflü hastalığında teşhisinde testler önemlidir. Şikayetlerin asıl sebebinin reflüden kaynaklanıp kaynaklanmadığını hastaya yapılan testlerle öğrenilir ve elde edilen bulgulara göre bir tedavi yolu izlenir.

İlaç ile geçmeyecek reflüde cerrahi müdahale yapılabilir. Reflü ameliyatları günümüzde sıklıkla uygulanmaktadır. Reflü ilaçlarının hastalığı geçirmediği, reflü ile birlikte mide fıtığının da yaşandığı durumlarda hasta ameliyatı tercih edebilir.

Gastroskopi

Ağızdan itibaren, yutak, yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının direkt göz ile tetkik edildiği tanı yöntemidir. İşlem sırasında hafif bir anestezi biçimi olan sedasyon uygulandığından hasta için son derece kolay ve rahattır. Gastroskopi tetkiki için sadece aç karnına hastaneye gelmek yeterlidir. Yaklaşık 10 dakika süren bu tetkiki takiben kişi evine veya işine dönebilir. Gastroskopi ile sindirim sistemi içinde ülser, gastrit, iyi ve kötü huylu tümörler ile diğer hastalıkları görme ve biopsi alma şansı vardır. Reflü hastalarına birkaç nedenle gastroskopi yapılır: yemek borusu alt ucundan parça alıp aside bağlı kronik tahriş (Barret özofagus) olup olmadığını anlamak, reflüye bağlı sindirim sisteminde başka yerlerde tahriş olup olmadığını görmek ve midenin diğer hastalıklardan ayırt etmek. Bu nedenler arasında yemek borusu alt uçtaki Barret zaman içinde kansere dönüşme tehlikesi taşıdığından, kronik reflü hastalığı olan kişilerde, bir yaştan sonra her yıl tekrarlanmalıdır.

pH Ölçümü

Hastalığın kesin tanısı için kullanılan yöntemdir. Bel kemerine takılan bir ölçüm cihazı ile yemek borusu ve mide içindeki asit değişiklikleri 24 saat boyunca izlenir ve hastanın reflüsü olup olmadığı anlaşılmış olur. 24 saatlik pH ölçümü ile sadece hastalığın tanısı değil aynı zamanda reflünün tipi ve ne gibi faktörler ile tetiklendiği de anlaşılır. Örneğin hastanın gündüz reflüsü mü olduğu yoksa gece yattığında mı reflüsü olduğu tedavi açısından çok önemlidir. Yine bu cihaz sayesinde, hastanın yakınmaları ile reflü arasındaki ilişki, o hastada hangi gıdaların reflüyü başlattığı görülür. Bu şekilde hastaya göre kişisel bir tedavi hazırlamak, hastanın tedaviye inancını ve katılımını arttırmak, tıbbi tedaviden daha yüksek başarılar sağlamak gibi avantajları vardır. Böylece daha fazla hastayı ameliyatsız tedavi etme şansı olur.

Manometre

Manometre, yemek borusu içindeki ve alt ucundaki kapakçıktaki basıncı ölçmeye yarayan bir tıbbi cihazdır. Yemek borusu alt ucundaki kapakçık sisteminin basıncını görüp, doğru çalışıp çalışmadığını anlamak mümkündür. Ayrıca yemek borusunun içindeki basıncı ölçerek, yemek borusunun içindeki gıdaları aşağı doğru pompalama işlevini ne kadar yerine getirdiğini görme şansı vardır. Manometre tetkiki, reflü hastaları için hem ayırıcı tanı da hem de ameliyat öncesi hazırlık aşamasında kullanılır.

Yemek borusu filmi

Yemek borusunun yutma esnasında çekilen ilaçlı filmi de yine yutma ve yutma borusunun işlevi hakkında bilgiler verir. Reflüyü diğer yemek borusu hastalıklarından ayırmak, ameliyat hazırlığı veya ameliyat sonrası yutma fonksiyonu kontrolü maksadıyla kullanılabilir.

 

Reflü Hastalığı Tedavi Edilmezse

Reflü tedavi edilmezse ciddi yan etkiler ile seyredebilir. Bu etkiler yemek borusunda kanama, darlık ve mukozada  kanser öncesi bir takım değişikliklere neden olabilir. Siz hastalığa ilişkin uyaracak belirtiler şunlardır:

  • Ağaza Acı Su Gelmesi
  • Ses Kısıklığı
  • Boğulma Hissi
  • Geçmeyen Öksürük
  • Ekşime ile Boğazda yanma hissi
  • Yutma Güçlüğü

Reflü şikayetiniz ile ilgili sizlere uzman doktor ekibimiz ile yardımcı olmak için buradayız. Hastalığınızın tanı ve tedavi süreçlerinde yanınızdayız. Sağlıklı yaşamınıza kavuşmanız için hizmetinizdeyiz.

Bizden haber almak isterseniz lütfen email adresinizi yazın ve abone olun.
Telefon İle Arayın WhatsApp İletişim Hattı