Menopozda Egzersiz…

 

Menopozda Egzersiz…

 

Menopozda Egzersiz: Kemik aktif bir organdır.Sürekli yapım ve yıkım olayları yaşadığımız sürece devam eder. Basitçe tarif edersek, osteoporoz kemik yapımının yıkımına oranla azalması ile ortaya çıkan durumdur.Normalde kemik yapımında organik bir matrix  üzerine kalsiyum tuzları çökmektedir.

Osteoporozda oluşan matrix miktarı az olduğundan kemikteki toplam kalsiyum miktarı da az olacaktır.Kemik yapısı  20li yaşlarda erkek ve kadınlarda en yüksek düzeydedir.yaşla orantılı olarak yapıda azalma başlar.kadınlarda menapoz çağında değişen hormonal denge nedeniyle kemikteki kayıp erkeklere oranla daha hızlı olur.

Menopozda Egzersizin Önemi

Menopozda Egzersiz uygulamasının nedeni osteoblastik aktiviteyi (kemik yapımını uyarmak,kişiyi fazla kilolardan ve hareketsizlikten kurtararak osteoporozun ilerlemesini engellemek   ve moral kazandırmaktır. Menopozda Egzersiz ile birlikte doktor kontrolünde diyet,kalsiyum ve hormonal tedavide  osteoporoz için uygulanan yöntemdir.

Osteoporoz birden ortaya çıkmaz, menapoz çağına yaklaşan kadınların egzersize başlamaları onları  ileride karşılaşacakları bu hastalıktan kurtaracak yada en aza indirecektir. Sağlıklı bir menapoz süreci geçirmek için yürüyüş-yoga  yeterli değildir.Kollar,sırt,baş,boyun ve bel egzersizleri önemlidir.

Menopoz çağında sağlıklı ,dengeli ve güçlü bir beden için vücudun tüm bölgeleri  çalıştırılmalıdır. Hazırladığım programda baş  – boyun ,yüz adaleleri,bel,sırt,kalça ,omuz eklem hareketliliği Gevşeme teknikleri  ile  menapoz  çağında vücudun ihtiyacı olan tüm egzersiz tekniklerine yer veriyorum… Egzersizin  faydalı olmasının bir nedeni de sıklık,süre ve hızının çok dengeli olmasıdır… Özellikle bu çağda hanımların en büyük sorunlarından biride idrar kaçırmadır… Menopozda Egzersiz ile bu sorunun üstesinden gelebileceğinizi biliyor musunuz?

Bizden haber almak isterseniz lütfen email adresinizi yazın ve abone olun.
Telefon İle Arayın WhatsApp İletişim Hattı