Mini Gastrik Bypass

 

Mini Gastrik Bypass

 

Mini Gastrik Bypass tekniğinde uzun dar bir mide bölümü ile ince bağırsağınız arasında normal yolun dışında yeni bir yol oluşturularak hızlı, etkili ve sağlıklı bir kilo verimi sağlanır.

Mini Gastrik Bypass Sonucu

Beklenen sonuçlar nelerdir: Bu operasyon sonrasında tip 2 diabette hızlı bir iyileşme ve aynı şekilde hipertansiyonda da gerileme ve iyileşme görülmektedir.

Kimlere uygulanır: Bu operasyon türü özellikle tip 2 diabet ve/veya hipertansiyon hastası olan BMI>35 olan bireylerde uygulanabilmektedir.

Mini Gastrik Bypass prosedürü: Bu teknikte mide ile bağırsak arasında bir anastomoz hattı oluşturulur, sorunsuz bir operasyonun süresi yaklaşık 1-1,5 saattir ve hastalarımız normal şartlarda ortalama 3 yada 4 günlük yatıştan sonra evlerine gönderilebilirler. Eğer  tip 2 diabetiniz varsa, cerrahi sonrası dönemde ağızdan gıda alımınızın başlaması ile beraber şeker düzeylerinin düzelmesi, ilaç/insulin ihtiyacınızın etkili şekilde ortadan kalkması beklenir, aynı zamanda hipertansiyonda da benzer iyileşme etkileri süratle görülür.

Prosedür bilgisi

Mini Gastrik Bypass tekniği iki yönlü etki üzerinden çalışır. Bunlardan bir tanesi kısıtlı gıda alımı diğeri ise malabsorbsiyon ve buna bağlı olarak iştahın ayarlanmasını sağlayan gut hormonlarının düzenlenmesidir. Tekniğimizin ilk aşamasında mide bölünerek küçük uzun tüp şeklinde yeni bir mide oluşturulur bu, ameliyatımızın kısıtlayıcı kısmını oluşturmaktadır. Ikinci aşamada mideden yaklaşık 200 cm uzaklıktan bir ince bağırsak alanı getirilerek mide ile staplerler ve elle atılan dikiş yardımı ile birleştirilir, bu alana “anastomoz” adı verilir. Sonuçta bu yöntemle, ağız yoluyla alınan gıdalar bırakılmış olan uzun dar bir mideden direk yaklaşık 200 cm’lik kısma uğramadan bağırsak sistemine katılır ve bu durum daha az kalori alınması ile beraber besinlerin emiliminin azalmasına sebep olarak kontrollu ve kalıcı kilo kaybını sağlar.

Ameliyat öncesi döneme ait bilgilendirme

Ameliyat öncesi dönemde siz hastalarımız ile yaptığımız ön görüşme ve muayene sonrasında bazı kan vb tetkikleriniz ile ameliyat için bedensel ve ruhsal durumunuzu değerlendiririz. Daha sonra ekibimizin diyetisyeni sizin ameliyat öncesi ve sonrası dönemde uygulayacağınız diyetinizi düzenlemek ve vücut analizinizi yapmak üzere sizin ölçümlerinizi alır ve değerlendirir. Tüm bu işlemlerden sonra en uygun ameliyat tarihiniz belirlenir.

Ameliyata hazırlık dönemini: Ameliyat öncesi verilen diyetinizi büyük bir hassasiyetle uygulamayı ihmal etmeyin. Ameliyat gününe kadar günlük hafif düzeyde fiziksel egzersiz ve yürüyüş yapın bu kalp üzerinde olumlu etkiler yapacaktır ve ameliyattaki risklerde küçükde olsa fark yaratacaktır. Eğer sigara kullanıyorsanız obezite cerrahisine karar verdiğiniz ve hatta bu konuyu araştırmaya başladığınız günden itibaren sigarayı mutlaka bırakmalısınız, ayrıca derin nefes alma egzersizleri yaparak akciğer kapasitesini arttırarak ameliyat sonrasında daha rahat bir dönem geçirmenize fayda sağlayabilirsiniz. Eğer düzenli olarak kullandığınız diyabet ilaçlarınız veya insulin varsa ameliyat günü almayınız. Eğer kan sulandırıcı olarak tabir edilen antikoagulan ilaç kullanıyorsanız bunun kullanım ve bırakma şekli ile ilgili ameliyat öncesi görüşmede mutlaka bu konuyu bizimle konuşunuz. Eğer hipertansiyon ilacı vb bir ilaç kullanıyorsanız işlem sabahı erken saatte çok çok az suyla içiniz.

Ameliyat günü;

Ameliyat günü sabahı opere olacağınız hastaneye size belirtilen saatte geliniz, hastanede size ayrılan odaya yatışınız yapıldıktan sonra damar yolundan verilecek serum ve ilaçlarınız için damar yolunuz hazırlanacaktır. Takiben emboli riskinizi minimuma indirmek için yapılan koruma amaçlı varis çorabınızın giydirilecek ve kan sulandırıcı iğnenizin yapılacaktır. Eğer ameliyat öncesinde yapılmamışsa anestezi uzmanının sizi tıbbi kontrolden geçirmesinden sonra artık operasyona tıbben hazır hale gelirsiniz. Takiben ameliyatla ilgili size anlatılmış olan risklerin yazılı olarak tanımlandığı aydınlatılmış cerrahi onamınız ve diğer gerekli evrakların imzalarının tamamlanması ile ameliyat öncesi süreci tamamlamış olacaksınız.

Ameliyattan sonra erken dönem:

Ameliyattan hemen sonra ayılma odasına ve oradaki süreciniz tamamlandıktan sonra da servisteki odanıza alınacaksınız. Bu sure zarfında birkaç saat süren sersemlik, uyku hali hissetmeniz anestezi etkisi açısından son derece doğaldır. Operasyondan sonra karında şişkinliğe bağlı olarak gelişen bir gerginlik, ağrı hisside operasyon gecesinde azalarak görülebilir. Ameliyat sonrası durumunuza göre 4-6. Saatte servis hemşiremiz ve yakınınız eşliğinde hreket edip yataktan yavaş yavaş ayrılmaya başlamanız ve ortalama iki saatte bir bunu yapmanız önemlidir. Bununla beraber yine saatte 3-5 kez akciğer egzersizi yani derin nefesler alarak akciğer kapasitenizi etkili kullanmanızı sağlayan egzersizi yapmanız çok önem arz etmektedir. Standart olarak giden bir operasyon sonrasında postop 2. gün bazı hastalarımızda yapılan oral kontrastlı pasaj grafisi çekilmesinden sonra ağızdan elma suyu, soya sütü ve su ile belirlenmiş sıvı gıdanızı verilen miktarlarda başlayabiliriz. Sorunsuz bir ameliyat ve takip sürecinden sonra standart 3. gün  artık taburcu olabilirsiniz. Taburculuğunuzda postoperatif dönemde yapacaklarınız ve beslenme düzeniniz ile ilgili yapmanız gerekenlerde yine aşama aşama verilecektir.

Cerrahi sonrası dönem;

Ağızdan alınan gıdaların ince bağırsaklara hızlı geçmesinden ötürü dumping sendromu adı verilen durumun görülmesi olasıdır. Bu durum sizde ishal, sersemlik hissi, bitkinlik yapabilir.  Size özel verilen beslenme şekliniz ile bu durumun meydana gelme ihtimalini minimalize edebilirsiniz. Operasyon sonrasındaki özellikle ilk bir ayda mide bağırsak sisteminizi zorlamayan size özel hazırlanmış diyetiniz ve hafif yiyecekler ile beslenmelisiniz, aynı zamanda bu dönemde görülebilecek kabızlık bağırsak alışkanlıklarında değişme gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Mini Gastrik Bypass bağırsak sisteminden emilimi olan bazı vitamin ve minerallerin emilim azlığı nedenli eksikliğinin görülmesi olasıdır. Bu nedenden dolayı bariatrik cerrahi ekibinizde cerrahi uzmanı ve özellikle bu konuda deneyimli diyetisyen kontrolünde takip edilmelisiniz. Bypass operasyonlu hastalarda dışarıdan vitamin ve mineral takviyesi alma ihtiyacınız olabilir.

Bizden haber almak isterseniz lütfen email adresinizi yazın ve abone olun.
Telefon İle Arayın WhatsApp İletişim Hattı