Genital Siğil (HPV) Nedir?

 

Genital Siğil (HPV) Nedir?

 

Genital siğil nedir?

Genellikle cinsel temas sonucu geçiş gösteren özellikle penis kökü ve kasık bölgesinde deriden kabarık, karnıbaharımsı giderek çoğalma eğiliminde olan virüslerin sebep olduğu bir hastalıktır. Bu hastalığı en çok Human PapillomaVirus (HPV) dediğimiz virüs yapar. HPV tarafından yapılan hastalığa kondilom ve ya kondimolaaccuminata denilir.

HPV tipleri nelerdir?

200’ü aşkın HPV tipi olmasına rağmen 40 tanesi genital bölgede siğillere sebep olabilir. Bu siğil tipleri düşük ve yüksek riskli olarak iki ana gruba ayrılır. En sık, izlenileni HPV tip 6 ve 11’dir ki bunlar düşük riskli gruba aittir.

HPV’ ye bağlı siğil hastalığı hangi hastalıkları yapar?

Erkeklerde çok küçük bir oranda penis ve sktorum (haya torbası) kanseri yapabilmesine rağmen kadınlarda rahim ağzı kanseri için en önemli risk faktörüdür.

HPV tanısı nasıl konulur?

Cinsel bölgede şüphelendiğiniz bir lezyon olduğunda üroloji uzmanı tarafından detaylı bir anamnez ve sonrasında muayene ile tanı koyma için yeterlidir. Tiplendirme ve tanısın kesinleştirilmesi için siğilden örnekleme ve patolojik inceleme yapılmaktadır.

HPV tedavisi nedir?

Ne yazık ki bu virüsü vücuttan tamamen sonsuza kadar temizlemenin imkanı yoktur. Tanı konulduktan sonra mevcut siğiller bazı yöntemler ile temizlenir. Bu yöntemler; -Sıvı nitrojen ile dondurma -Lazer ile yakma -Elektrokoteterizasyon ile yakma -Cerrahi eksizyonla çıkarma -Lokal asit içeriği olan kremler ve ilaçlar verilebilir. Temizleme işlemi sonrası hastaya temiz tutması ve traş alışkanlıkları hakkında bilgilendirme yapılır.

HPV bulaşmaması için ne yapılmalıdır?

HPV cinsel temasla geçtiğinden dolayı tek korunma yöntemi tek eşliliktir. HPV virüsü temasla bulaştığı göz önüne alınırsa prezervatif ve diğer korunma yöntemleri virüs geçişini önlemez.

Bizden haber almak isterseniz lütfen email adresinizi yazın ve abone olun.
Telefon İle Arayın WhatsApp İletişim Hattı