Böbrek Taşları Halkı Bilgilendirme

 

Böbrek Taşları Halkı Bilgilendirme

 

Böbrek taşı idrardaki tuzların, minerallerin ve metabolitlerin çökerek kristaller oluşturması ve bu kristallerin büyüyerek böbreğin belirli bölgelerinde toplanıp yapmış olduğu bir rahatsızlıktır.

Böbrek taşının oluşum mekanizması nedir?

Bu mekanizma günümüzde hala tam olarak bilinmemekte olup genellikle kabul gören görüş idrar içinde doygunluğa ulaşmış olan maddelerin birbirleriyle uygun ortamda birleşmesi, kristaller oluşturması ve bu kristallerin büyümesi ile gerçekleştiği düşünülür.

Böbrek taşı oluşmasında ki risk faktörleri nelerdir?

Böbrek taşı tek bir nedene bağlı olmayıp birçok neden oluşumunu arttırır. Günümüz hastalığı obezite, aşırı tek taraflı gıda alımı, tuz kullanımının artması, sıvı alımının azalması, idrar kanallarındaki doğumsal anormallikler ve darlıklar, böbrek şekil bozuklukları, sık idrar yolu enfeksiyonu geçirme, genetik rahatsızlıklar, D vitamini denge metabolizmasındaki aksaklıklar, hipertansiyon, barsaktan geri emilim bozuklukları vb. birçok sebebe bağlıdır.

Böbrek taşı çeşitleri nelerdir?

Böbrek taşı tek çeşit değildir. Oluş sebebine göre muhteviyatındaki mineraller değişiklik gösterebilir. Bilinen 30’dan fazla bileşik mevcuttur. Bu bileşikler içerisinde en fazla kalsiyum oksalat yer almaktadır. Kalsiyum oksalat dışında kalsiyum fosfat, magnezyum amonyum fosfat, ürik asit ve sistin taşları en sık görülen tiplerdendir.

Böbrek taşı belirtileri nelerdir?

İdrar kanalları içerisinde oynayan taşlar genellikle künt bir yan ağrısı yapar. İdrar kanalını tıkayan taşlar ise böbrek içi idrar basıncını arttırarak böbrek kapsülünü gerer ve hepimizin bildiği bıçak saplanır tarzda ağrı oluşur. Biz bu ağrıya renal kolik deriz. Hastaların doktora en sık getiren sebepte ağrıdır. Ama unutulmamalıdır ki böbrek taşları ağrısızda seyredebilir. Ağrı dışında hastalarda idrar sıkıntılarına özellikle sık sık idrara gitme, mide bulantısı, idrar renk değişikliklerine de sebep olabilir.

Böbrek taşı tanısı nasıl konulur?

Böbrek taşı tanısı için üroloji uzmanı tarafından yapılan ayrıntılı bir fizik muayeneyi takiben böbreklere yönelik bir ultrasonografi, böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için kan tetkikleri, idrar yolunda kanama ve enfeksiyonu değerlendirmek adına idrar tetkikleri, röntgen, ilaçlı böbrek filmi (İ.VP.) ve ilaçsız bilgisayarlı tomografi (B.T.) ile tanı desteklenir.

Böbrek taşı tedavisi nedir?

Böbrek taşı tedavisi hastaya, taşın böbreğine verdiği zarara, taşın yerine, taşın boyutuna göre değişir. Her hasta için tedavi farklı olabilir. Çoğu böbrek taşı kendiliğinden düşmesi beklenilebildiği gibi bazı böbrek taşlarına ilaç tedavileri, taş kırma (ESWL) veya cerrahi müdahale gerekebilir. Genel olarak kendiliğinden düşme ihtimali olmayan 2 cm’den küçük, idrar kanalını tam tıkamayan taşlara ilk tedavi seçeneği dışarıdan şok dalgaları ile yapılan taş kırma ESWL tedavisidir. Böbrek içinde ESWL ile kırılmayan ya da ESWL yapılamayan durumlarda Fleksible URS (RIRS) dediğimiz idrar kanalından endoskopik yöntemle girilip lazer ile taşın kırılması yöntemi başarıyla yapılmaktadır. Böbrek ve idrar kesesi arasında üreter dediğimiz bir kanal bulunmaktadır. Bu kanalı tıkayan taşlarda yine endoskopik (kapalı) yöntemle girilip Ureterorenoskopi dediğimiz yöntemle taşlar alınabilmektedir.

Böbrek içinde neredeyse böbrek şeklini almış, 2cm’den büyük taşlara Perkütan nefrolitotomi dediğimiz böbreğe dışarıdan tek bir delikle erişim sağladığımız endoskopik girişim büyük böbrek taşları tedavisinde elimizi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca karından delikler açılarak yapılan laparoskopik operasyonlarda çağımızda böbrek taşı tedavisinde önemli yere sahiptir.

Böbrek taşı hastalığı tekrarlamaması için ne yapılmalı?

Öncelikle hasta gerek kendi düşürdüğü gerekse bizim tarafımızdan alınan taşları incelemeye gönderilip hangi bileşik olduğu anlaşılmalıdır. Taş analizinden sonra mevcut bileşiği arttırabilecek hastalıkların tespiti için kan ve 24 saatlik idrar analizleri yapılır. Bunların sonuçlarına göre hastaya özel diyet tedavisi verilebilir. Buna ek olarak sıvı alınımın artması, sıvı kaybı olan diyare, aşırı terleme gibi durumlarda sıvı desteğinin arttırılması, dengeli ve lifli beslenme, fiziksel aktivitenin arttırılması, kilo verilmesi, tuz kısıtlanması ve sık doktor kontrolü hastalarımıza sunduğumuz genel önerilerdendir.

Böbrek taşı hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

Böbrek taşı idrar yolları için yabancı bir cisim gibi olduğundan idrar yolu enfeksiyon sıklığını kat kat arttırır. Ayrıca böbreğin idrar üreten kısımlarına zarar vererek böbrek kaybına yol açabilen ciddi bir rahatsızlıktır.  

Bizden haber almak isterseniz lütfen email adresinizi yazın ve abone olun.
Telefon İle Arayın WhatsApp İletişim Hattı