Tüp Bebeğe Ne Zaman ve Kimler Başvurmalı?

 

Tüp Bebeğe Ne Zaman ve Kimler Başvurmalı?

 

1- Tüp Bebeğe Başvurmak ne zaman ve kimler başvurmalı?

Infertilite, Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ ) tarafından korunmasız, düzenli ve normal ilişkiye rağmen 12 ay içerisinde gebelik sağlanamaması olarak tanımlanır. Tüp Bebeğe Başvurmak için çiftlerin 12 ayın sonunda infertilite tedavisi ile uğraşan ve bu tedavi çerçevesinde Tüp Bebek hizmeti de veren bir merkeze başvurmaları uygundur.

2- Tüp bebekte yaş faktörü ne kadar önemli?  Belirgin bir yaş aralığı var mı?

Bayanlarda özellikle yaşın ilerlemesi ile daha da sıklıkla ortaya çıkan düşük yumurtalık rezervi, Tüp Bebeğe Başvurmak’dan sonra gebelik ve doğum oranlarına olumsuz etkisi olan en önemli faktörlerden birisidir. Tüp bebek genel olarak her yaştan bayana uygulanabilir olmasına rağmen bir bayanın yumurtasından bebek sahibi olabilme şansı 40 yaş ve sonrasında özellikle anlamlı olarak düşmektedir. Bu nedenle özellikle 30 yaş üstü evlenmiş bayanlar doktor muayenesi görerek üreme kapasitelerini kontrol ettirmelidirler.

3- Kadın ve erkek kısırlığında hangi yöntemler kullanılıyor?

Infertil çiftlerin yaklaşık % 40’ında sorunun nedeni bayandan kaynaklanan yumurtlama bozuklukları, tubal problemler ve % 40’ında erkek kaynaklı nedenlerdir. Çiftlerin % 40’ında kısırlığa sebep olan birden fazla neden mevcuttur, ama diğer yandan çiftlerin yaklaşık % 15 – 25’inde herhangi bir neden ortaya koyulamamaktadır. Yumurtlama bozukluklarında ve herhangi bir neden ortaya konulamadığında yumurtlamayı uyarıcı ilaçlarla tedaviye başlanır ve gerekirse aşılamaya geçilir. Tüplerden kaynaklanan bir sorun olduğunda yada erkek kaynaklı infertilitede ise direkt tüp bebek tedavisine geçilir.

4- Tüp bebek yönteminde en son yöntemler nelerdir? Bu yöntemlerden hangileri daha çok umut vaat ediyor?

Tüp bebek tedavileri içerisinde son 15 yıl içerisinde yenilik olarak ortaya atılan metodlar arasında etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanarak yeni bir dönem başlatan metod kısaca ICSI olarak adlandırılan Intrasitoplazmik  Sperm Enjeksiyonu metodudur. Bu metod sayesinde ileri derecede kötü erkek faktörü nedeniyle çocuk sahibi olmayan çiftler için de bir umut ışığı doğmuşdur.

5-Tüp bebek yapmak isteyen çiftler nelere dikkat etmeli?

Tüp bebek yapmak isteyen çiftler seçtikleri kliniğin tüp bebek tedavileri sonucu elde ettikleri kliniğin tüp bebek tedavileri sonucu elde ettikleri gebelik oranlarına ve canlı doğum oranlarına dikkat etmeli, seçimlerini özenle yapmalıdırlar. Kadın yaşı önemli bir faktör olduğu için gebe kalmak isteyen çiftler fazla vakit geçirmeden bu konuda deneyimli bir merkeze başvurmalılar. Tüp bebek alanında 20 seneye yakın tecrübesi olan Jinemed Sağlık Merkezleri ekibi de her konuda olduğu gibi bu konuda da hastalarına danışmanlık vermeye özen göstermektedir.

Bizden haber almak isterseniz lütfen email adresinizi yazın ve abone olun.
Telefon İle Arayın WhatsApp İletişim Hattı