Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

 

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

 

Sleeve Gastrektomi ameliyat tekniğinde yapılan, midenin ameliyatla bir kısmın alınması ile uzun ince bir tüp şekline getirilmesidir. Bu operasyonda midenin tüp şekli, açısı  ve darlığı mümkün şekilde düzenlenerek hastaların az miktarda yiyerek çabuk doyması sağlanır. Midenin çıkarılan kısmında Fundus adı verilen bölümde kana açlık hormonu GHRELİN’i salgılayan hücreler yerleşim göstermektedir. Bu ameliyat sonrasında bu kısmın çıkarılması ile açlık hormonu da azalmakta ve açlığın son derece başarılı bir şekilde baskılanması sağlanmakta, bu ameliyat türünün metabolik etkileride bu sayede ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak bu yöntem hastaların cerrahi sonrasında tam olarak daha az yiyerek uygun ve kalıcı şekilde kilo vermesine ve obezite hastalığından kurtulmasını sağlamaktadır.

Beklenen sonuçlar nelerdir:

Sizler bu ameliyat sonrasında bedensel uygunluğunuza göre toplam vücut ağrılığınızdan kalıcı kilo kayıpları göreceksiniz. Ayrıca daha sık ve kalıcı olarak bypass cerrahisinde gördüğümüz Tip 2 diabet hastalığı açısından da büyük oranda tedavi olmuş olacaksınız, ayrıca hipertansiyon, eklem ağrıları vb gibi rahatsızlıklarında hızla düzeldiğini fark edeceksiniz.

Bu operasyonu kimlere uygulamaktayız?

Bu operasyon türünü sıklıkla; BMI> 35 ve yandaş hastalıkları olan hastalarda veya BMI>40 olan hastalarda yandaş hastalık aranmaksızın uygulamakta ve yüz güldürücü sonuçlar almaktayız.

Sleeve Gastrektomi prosedürü

Bu prosedür ortalama 30-60 dakikalı bir sürede genel anestezi altında uygulanan bir yöntemdir. Problemsiz giden operasyon sonrasında genellikle hastalarımız hastanede 3 gecelik bir kalış süresi geçirmektedirler.

Prosedür bilgisi

Sleeve gastrektomi yani halk arasındaki adı ile tüp mide ameliyatı, midenin uzun ve yeterince miktarda olabilecek kalınlıkta bir tüp haline getirilmesi ve kalan mide kısmının da yine vücuttan dışarıya alınması ameliyatıdır. Bu ameliyat türü yaklaşık 2000 yılların başından bu yana tek başına kullanılan bir bariatrik cerrahi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Daha küçük boyutta ve dar olarak kalan mideniz siz hastalara erken doyma ve tatmin hissi verecektir. Sleeve gastrektomi (Tüp mide ameliyatı) geçiren hastalar daha az yemek yiyerek uygun ve kalıcı şekilde kilo vermektedirler. Aynı zamanda mide boyutunun azalmasının dışında ameliyata bağlı olarak tetiklenen gut hormonlarındaki değişikliklerde bu kilo kayıpları için yeterli ve uygun desteği sağlamaktadırlar. Tüm bu cerrahi işlemler özellikli vakalar dışında çok küçük oranlarda, tamamen kapalı teknik ile yani laparoskopik olarak  genel anestezi altında gerçekleştirilmektedirler.

Ameliyata Hazırlık Dönemi 

Ameliyat öncesi verilen diyetinizi büyük bir hassasiyetle uygulamayı ihmal etmeyin. Ameliyat gününe kadar günlük hafif düzeyde fiziksel egzersiz ve yürüyüş yapın, bu kalp üzerinde olumlu etkiler yapacak ve ameliyattaki risklerde küçük de olsa olumlu yönde fark yaratacaktır. Eğer sigara kullanıyorsanız obezite cerrahisine karar verdiğiniz ve hatta bu konuyu araştırmaya başladığınız günden itibaren sigarayı mutlaka bırakmalısınız. Ayrıca derin nefes alma egzersizleri yaparak akciğer kapasitesini arttırarak ameliyat sonrasında daha rahat bir dönem geçirmenize fayda sağlayabilirsiniz. Eğer düzenli olarak kullandığınız diyabet ilaçlarınız veya insülin varsa ameliyat günü almayınız. Eğer kan sulandırıcı olarak tabir edilen antikoagülan ilaç kullanıyorsanız bunun kullanım ve bırakma şekli ile ilgili ameliyat öncesi görüşmede mutlaka bu konuyu bizimle konuşunuz. Eğer hipertansiyon ilacı vb bir ilaç kullanıyorsanız işlem sabahı erken saatte çok çok az suyla içiniz.

Ameliyat Günü

Ameliyat gününün sabahı opere olacağınız hastaneye, size belirtilen saatte geliniz. Hastanede size ayrılan odaya yatışınız yapıldıktan sonra size verilecek serum ve ilaçlarınız için damar yolunuz hazırlanacaktır. Takiben emboli riskinizi minimuma indirmek için yapılan koruma amaçlı varis çorabınızın giydirilecek ve kan sulandırıcı iğnenizin yapılacaktır. Takiben ameliyatla ilgili size anlatılmış olan risklerin yazılı olarak tanımlandığı aydınlatılmış cerrahi onamınız ve diğer gerekli evrakların imzalatılacaktır. Eğer ameliyat öncesinde yapılmamışsa anestezi uzmanının sizi tıbbi kontrolden geçirmesinden sonra artık operasyona tıbben hazır hale gelirsiniz.

Ameliyattan Sonra Erken Dönem

Ameliyattan hemen sonra ayılma odasına ve oradaki süreciniz tamamlandıktan sonra da servisteki odanıza alınacaksınız. Bu süre zarfında birkaç saat süren sersemlik, uyku hali hissetmeniz anestezi etkisi açısından son derece doğaldır. Operasyondan sonra karında şişkinliğe bağlı olarak gelişen bir gerginlik, ağrı hisside operasyon gecesinde azalarak görülebilir. Ameliyat sonrası durumunuza göre 4-6. Saatte servis hemşiremiz ve yakınınız eşliğinde hareket edip yataktan yavaş yavaş ayrılmaya başlamanız ve ortalama iki saatte bir bunu yapmanız önemlidir. Bununla beraber yine saatte 3-5 kez akciğer egzersizi yani derin nefesler alarak akciğer kapasitenizi etkili kullanmanızı sağlayan egzersizi yapmanız çok önem arz etmektedir. Standart olarak giden bir operasyon sonrasında postop 2. gün bazı hastalarımızda yapılan oral kontrastlı pasaj grafisi çekilmesinden sonra ağızdan elma suyu, soya sütü ve su ile belirlenmiş sıvı gıdanızı verilen miktarlarda başlayabiliriz. Sorunsuz bir ameliyat ve takip sürecinden sonra standart 3. günde artık taburcu olabilirsiniz. Taburculuğunuzdan sonraki dönemde yapacaklarınız ve beslenme düzeniniz ile ilgili yapmanız gerekenler aşama aşama verilecektir.

Cerrahi Sonrası Dönem

Operasyon sonrasındaki özellikle ilk bir ayda mide barsak sisteminizi zorlamayan size özel hazırlanmış diyetiniz ve hafif yiyecekler ile beslenmelisiniz, aynı zamanda bu dönemde görülebilecek kabızlık, barsak alışkanlıklarında değişme gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Sleeve gastrektomi sonrasında bypass ameliyatlarına göre daha az olmakla beraber bazı vitamin ve mineral eksiklikleri görülebilmektedir. Bu nedenden dolayı bariatrik cerrahi ekibinizde cerrahi uzmanı ve özellikle bu konuda deneyimli diyetisyen kontrolünde takip edilmelisiniz.

Bizden haber almak isterseniz lütfen email adresinizi yazın ve abone olun.
Telefon İle Arayın WhatsApp İletişim Hattı